Kliknij, aby powiększyć 16 października 2019 r. do piechcińskiej książnicy przybyli uczestnicy Klubu „O kulturze słów kilka” oraz wszyscy zainteresowani wysłuchaniem gawędy pt. „Kiedy znów zakwitną białe bzy. Zapomniany Marian Hemar”, którą wygłosiła Pani Małgorzata Jarocińska z Bydgoszczy, historyk z pasją. Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn. „Literacko, teatralnie i muzycznie w bibliotece” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W trakcie spotkania Pani Jarocińska przedstawiła sylwetkę Mariana Hemara, zapomnianego poety, satyryka, komediopisarza, dramaturga, autora tekstów piosenek, mistrza słowa polskiego, konferansjera, kompozytora, ale przede wszystkim wielkiego patrioty.

Marian Hemar 38 lat swojego życia spędził w kraju, potem 33 na emigracji, odczuwając tam dojmującą tęsknotę za Ojczyzną. Był autorem wielu szlagierów: „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Czy pani Marta jest grzechu warta?”, „Chciałabym, a boję się”, „Ten wąsik”, „Może kiedyś innym razem”, „Upić się warto”, „Wspomnij mnie”, „Nikt, tylko ty”, „Jest jedna, jedyna”. Napisał także wiele intrygujących, patriotycznych wierszy.

Pani Małgorzata Jarocińska zachwyciła wszystkich zebranych w czytelni biblioteki swoją szeroką wiedzą historyczną i literacką, a także barwnym i pełnym ekspresji językiem wygłoszonej gawędy.

Warto podkreślić, iż w spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Barcinie, którzy zainteresowanym osobom mierzyli poziom cukru i ciśnienia.

Link do strony Izby Tradycji BPMiGB