Kliknij, aby powiększyć25 września 2019 r. w piechcińskiej książnicy gościliśmy Państwa Wandę i Eugeniusza Rzyskich, aktorów sceny bydgoskiej. Artyści wielokrotnie grali w studiach radiowych i telewizyjnych. Na uwagę zasługuje fakt, iż od 1991 roku bawią dzieci i dorosłych jako kabaret „Trójka”, wystawiając bajki, spektakle muzyczne, poetyckie, a także satyryczne.

Założeniem występów TEATRU PRZY STOLIKU jest prezentowanie widzom krótkich form teatralnych przy minimalnej scenografii. W piechcińskiej bibliotece Państwo Rzyscy zagrali dwie jednoaktówki Antoniego Czechowa „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”, zaadoptowane na dwoje aktorów w ramach projektu „Literacko, teatralnie i muzycznie w bibliotece”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Były to dwie humoreski o różnej fabule, ale o jednym wspólnym mianowniku, którym jest sytuacja oświadczyn.

„Niedźwiedź” to opowieść o wizycie wierzyciela, który przyjechał do majątku pewnej wdowy, aby odebrać dług zaciągnięty przez jej zmarłego męża. Były kłótnie, nieporozumienia, nawet groźba pojedynku. W efekcie tych nietypowych sytuacji, Smirnow zakochał się w energicznej wdowie i oświadczył się, zapominając o długu.

„Oświadczyny” również opowiadają o wizycie. Tym razem Łomow przyjechał oświadczyć się pannie Natalii. W tej uroczystej chwili, doszło do ostrej sprzeczki o kawałek łąki i o to, który pies jest lepszy. Dopiero interwencja zdesperowanego ojca podstarzałej panny uratowała sytuację.

Podczas występu aktorów można było zauważyć, iż widzowie dobrze się bawili. Byli wręcz usatysfakcjonowani. Mamy nadzieję, że Państwo Rzyscy jeszcze kiedyś wystąpią w naszej bibliotece. Warto podkreślić, iż swoją obecnością zaszczycili nas również uczestnicy Klubu pn. „O kulturze słów kilka”.

Link do strony Izby Tradycji BPMiGB