Kliknij, aby powiększyć17 maja 2019 r. do piechcińskiej książnicy przybyli uczestnicy Klubu „O kulturze słów kilka” oraz wszyscy zainteresowani wysłuchaniem gawędy pt. „Marzenie o lataniu. O Agnieszce Osieckiej w 20. rocznicę śmierci poetki”, którą wygłosiła Pani Małgorzata Jarocińska z Bydgoszczy, historyk z pasją. Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn. „Literacko, teatralnie i muzycznie w bibliotece” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W trakcie spotkania Pani Jarocińska przedstawiła sylwetkę Agnieszki Osieckiej, poetki, pisarki, reżysera teatralnego, autorki tekstów ponad dwóch tysięcy piosenek, które zajmują trwałe miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej: „Małgośka”, „Okularnicy”, „Polska Madonna”, „Diabeł i raj”, „Nim wstanie dzień”, „Zielono mi”, „Nie spoczniemy”, „Grajmy Panu” i wiele innych. Warto przypomnieć, iż piosenki Osieckiej znalazły się w repertuarze Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Seweryna Krajewskiego, Sławy Przybylskiej oraz Anny Szałapak.

Na uwagę zasługuje fakt, iż Agnieszka Osiecka była ciągłą poszukiwaczką wyjątkowych doznań. Nie znosiła „temperatury średniej” i „wiatrów umiarkowanych”. Fascynowały ją raczej skrajności: ogromna miłość, szalona zabawa, a w ślad za tym – wielkie rozczarowanie…

Pani Małgorzata Jarocińska jak zwykle oczarowała wszystkich zebranych w czytelni biblioteki swoją szeroką wiedzą, a także barwnym językiem wygłoszonej gawędy, wzbogacając swoją wypowiedź odtwarzanymi piosenkami z tekstami Osieckiej.

Dorota Witkowska

Link do strony Izby Tradycji BPMiGB