Kliknij, aby powiększyć10 kwietnia 2019 r. w piechcińskiej książnicy monodramem muzycznym pt. „Próba u Poli Negri” Pani Barbary Rybałtowskiej przy akompaniamencie Pana Pawła Olszewskiego rozpoczęliśmy spotkania w ramach projektu pn. „Literacko, teatralnie i muzycznie w bibliotece”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W realizację wydarzenia włączyło się również Ogólnopolskie Stowarzyszenie Seniora (Klub Seniora „Białe Zagłębie” w Piechcinie).

Pani Barbara Rybałtowska, pisarka, aktorka estradowa, piosenkarka, tłumaczka, autorka tekstów i malarka. Dzieciństwo Pani Rybałtowskiej to czas wojny, zsyłki i nieustającej tułaczki. Wspomnienia z tego okresu były inspiracją do powstania cyklu „Saga” („Bez pożegnania”, „Szkoła pod baobabem”, „Koło graniaste”, „Mea culpa”, „Czas darowany nam”, „Jak to się skończy”, „Co to za czasy”, „Co tu po nas zostanie”). Pani Rybałtowska napisała również kilka odrębnych powieści („Kuszenie losu”, „Romanse w Paryżu”, „Magia przeznaczenia”), kilka biografii znanych postaci polskiej sceny (Barbary Brylskiej, Barbary Wrzesińskiej, Stefana Rachonia, Igi Cembrzyńskiej oraz Andrzeja Kondratiuka), a także dwie sztuki teatralne („Próba u Poli Negri” oraz „Fantazyja Rybałtowska”). Na uwagę zasługuje fakt, iż w czasach żelaznej kurtyny pisarka objechała z Zespołem Pieśni i Tańca „Mazowsze” pół świata. Prześpiewała i przetańczyła z nimi siedem lat. W latach 70. wyśpiewywała w paryskich kabaretach romanse cygańskie i rosyjskie.

„Próba u Poli Negri” to opowieść o życiu największej polskiej gwiazdy, która podbiła Hollywood, z wykorzystaniem nagranych przez Polę Negri piosenek, wcześniej przetłumaczonych, a śpiewanych podczas spektaklu przez Panią Barbarę Rybałtowską. Akcja sztuki rozgrywa się w domu Poli, w San Antonio, gdy w trakcie próby recitalu z filmowymi szlagierami do artystki dzwoni dziennikarz z Polski z prośbą o wywiad. Wywołuje to lawinę wspomnień. Aktorka, femme fatale ery kina niemego, na nowo przeżywa historię swego życia…

Czytelnicy byli zachwyceni emocjonującym monodramem muzycznym pt. „Próba u Poli Negri” i charyzmą Pani Barbary Rybałtowskiej, dziękując gromkimi brawami za mile spędzone popołudnie.

Dorota Witkowska

Link do strony Izby Tradycji BPMiGB