Kliknij, aby powiększyć „Działaj – po pałucku”, realizowane w barcińskiej bibliotece od sierpnia do września tego roku, było jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem, w którego centrum stała tradycyjna pałucka kultura ludowa, a konkretnie haft, kuchnia i gwara. W ramach zadania przeprowadzono szereg warsztatów, podczas których dzieci, młodzież i dorośli mogli, pod okiem specjalistów, nie tylko poznać tajniki haftu, gwary i kuchni, ale także samemu spróbować wyszyć wzór, powiedzieć coś w gwarze czy ugotować potrawy kuchni pałuckiej. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem; ilość osób, które wzięły w nich udział, znacznie przekroczyła liczbę zakładaną we wniosku.

Co ważne, pałuckie działanie nie ograniczyło się tylko do warsztatów – zajęcia haftu tak się spodobały uczestnikom, że postanowili spotkać się ponownie i wyszywać dalej. Od tego czasu odbyły się już dwa spotkania, planowane są kolejne – nic, tylko się cieszyć!

Warsztaty jednak to nie wszystko – w ramach zadania wydano także książkę pt. „Działaj – po pałucku”, w zebrano informacje na temat Pałuk oraz kultury tradycyjnej i ludowej krainy – ze szczególnym naciskiem na haft, gwarę i kuchnię. Zamieszczono także relacje z zajęć. Co ważne, całość książki (z wyjątkiem wstępu) napisana została w dwóch językach – polskim oraz gwarze pałuckiej. Przetłumaczeniem tekstów na gwarę zajął się znany jej popularyzator Pan Mirosław Binkowski, on także prowadził warsztaty z gwary w ramach zadania. Tajniki haftu pałuckiego przekazywała artystka ludowa, Pani Jadwiga Dziurgiela, kuchni pałuckiej zaś Pan Krzysztof Leśniewski. Promocja książki odbyła się 23 października; tym samym zadanie „Działaj - po pałucku!” zakończyło się.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU „EtnoPolska 2019”.