Kliknij, aby powiększyć „Działaj – po pałucku”, realizowane w barcińskiej bibliotece od sierpnia do września tego roku, było jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem, w którego centrum stała tradycyjna pałucka kultura ludowa, a konkretnie haft, kuchnia i gwara. W ramach zadania przeprowadzono szereg warsztatów, podczas których dzieci, młodzież i dorośli mogli, pod okiem specjalistów, nie tylko poznać tajniki haftu, gwary i kuchni, ale także samemu spróbować wyszyć wzór, powiedzieć coś w gwarze czy ugotować potrawy kuchni pałuckiej. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem; ilość osób, które wzięły w nich udział, znacznie przekroczyła liczbę zakładaną we wniosku.

Kliknij, aby powiększyćTradycja haftu ludowego odchodzi w niepamięć? Nie w Barcinie! Udowodniły to Panie i jeden Pan, którzy wzięli udział w warsztatach haftu pałuckiego 23 września w barcińskiej bibliotece, zorganizowanych w ramach zadania „Działaj - po pałucku!”. Poprowadziła je Pani Jadwiga Dziurgiela, znana hafciarka, która po raz kolejny pokazała, że zna się na pałuckim hafcie jak nikt inny – i co ważne, potrafi swoją wiedzę przekazać.

Kliknij, aby powiększyćZiemniaki, twaróg, jaja, śmietana, trochę mąki, nieco marmolady… i można gotować - po pałucku! Potrawy z tych właśnie składników powstały podczas warsztatów, przeprowadzonych 23 września przez Pana Krzysztofa Leśniewskiego w „Kolorowym Zakątku” w Szkole Podstawowej nr 2 w Barcinie. Wzięli w nich udział uczniowie piątej klasy, którzy nie tylko udowodnili, że potrafią gotować, ale i że sprawia im to wielką frajdę.

Kliknij, aby powiększyć„Szagówki”, czyli kluski ziemniaczane, zupa chlebowa, swojska biała kiełbasa, chruściki… brzmi jak menu restauracji, prawda? Były to jednak potrawy, które przygotowywali uczestnicy warsztatów kuchni pałuckiej zorganizowanych w ramach zadania „Działaj – po pałucku!” realizowanego w barcińskiej bibliotece. Spotkanie odbyło się 16 września, wyjątkowo nie w bibliotece, a w „Kolorowym zakątku” przy Szkole Podstawowej nr 2 w Barcinie. Zaplecze kuchenne „Kolorowego zakątka” umożliwiło gościom spotkania bezpośrednie uczestniczenie w przygotowaniu potraw kuchni pałuckiej.

Kliknij, aby powiększyćCzy licealiści mogą haftować, i to po pałucku? Wydaje się to być niemożliwe, a jednak! W poniedziałkowe przedpołudnie 16 września w bibliotece zjawili się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie, by pod okiem Pani Jadwigi Dziurgieli, niezrównanej hafciarki, popróbować swoich sił w hafcie pałuckim.

Kliknij, aby powiększyćPopołudnie 11 września w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin upłynęło pod znakiem gwary pałuckiej – a to za sprawą warsztatów, które przeprowadził z kilkudziesięcioma mieszkańcami naszego miasta i gminy Pan Mirosław Binkowski, ceniony znawca gwary. Wcześniej tego dnia Pan Mirosław zdradzał sekrety gwary młodzieży barcińskich szkól, teraz nadszedł czas na osoby dorosłe. Zresztą, w tym przypadku o sekretach nie mogło być mowy, dla wielu spośród gości gwara była językiem dzieciństwa. Z tego powodu zajęcia miały bardzo nostalgiczny klimat; nie brakowało jednak śmiechu – Pan Binkowski udowodnił, że Pałuczanie lubili się śmiać, co widać w języku którym się posługiwali.