Kliknij, aby powiększyć„Szagówki”, czyli kluski ziemniaczane, zupa chlebowa, swojska biała kiełbasa, chruściki… brzmi jak menu restauracji, prawda? Były to jednak potrawy, które przygotowywali uczestnicy warsztatów kuchni pałuckiej zorganizowanych w ramach zadania „Działaj – po pałucku!” realizowanego w barcińskiej bibliotece. Spotkanie odbyło się 16 września, wyjątkowo nie w bibliotece, a w „Kolorowym zakątku” przy Szkole Podstawowej nr 2 w Barcinie. Zaplecze kuchenne „Kolorowego zakątka” umożliwiło gościom spotkania bezpośrednie uczestniczenie w przygotowaniu potraw kuchni pałuckiej.

Pod kierunkiem Pana Krzysztofa Leśniewskiego biorący udział w warsztatach rozdrabniali chleb, kroili mięso, tarli ziemniaki, urabiali ciasto. Gdy potrawy były gotowe, zajadali ze smakiem, słuchając opowieści Pana Krzysztofa o kuchni Pałuczan. Trzeba wiedzieć, że była to kuchnia prosta, lecz bardzo smaczna. Dominowały w niej potrawy mączne oraz wykonane z ziemniaków – polewki, zupy, placki, wszelkiego rodzaju kluski; popularna była świeża i kiszona kapusta, ceniono także mleko i jego przetwory. Kto miał taką możliwość, przyrządzał samodzielnie wędliny, lubiano także słodkie przysmaki-stąd w kuchni pałuckiej dużo przepisów na różnego rodzaju wypieki czy przetwory z owoców. Co ważne, we współczesnej kuchni regionu zachowało się wiele dawnych potraw; w wielu domach są one przyrządzane do dziś.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU „EtnoPolska 2019”.