Kliknij, aby powiększyćPopołudnie 11 września w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin upłynęło pod znakiem gwary pałuckiej – a to za sprawą warsztatów, które przeprowadził z kilkudziesięcioma mieszkańcami naszego miasta i gminy Pan Mirosław Binkowski, ceniony znawca gwary. Wcześniej tego dnia Pan Mirosław zdradzał sekrety gwary młodzieży barcińskich szkól, teraz nadszedł czas na osoby dorosłe. Zresztą, w tym przypadku o sekretach nie mogło być mowy, dla wielu spośród gości gwara była językiem dzieciństwa. Z tego powodu zajęcia miały bardzo nostalgiczny klimat; nie brakowało jednak śmiechu – Pan Binkowski udowodnił, że Pałuczanie lubili się śmiać, co widać w języku którym się posługiwali.

Jako że spotkanie miało charakter warsztatowy, Pan Binkowski przygotował dla zebranych szereg zadań, które musieli wykonać – min. przetłumaczyć fragment tekstu z języka polskiego na gwarę, sprawdzić swoją wiedzę na temat słownictwa gwarowego w mini konkursie itd.. W międzyczasie Pan Binkowski opowiadał o gwarze, zasadach tego narzecza, różnicach między gwarą a językiem polskim. Razem z gośćmi ćwiczył wymowę gwarową, inną niż w języku polskim. Na przykładzie przetłumaczonego fragmentu „Czerwonego Kapturka” pokazał też, jak zabawna może być gwara. Na koniec zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewu, na co goście chętnie przystali.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU „EtnoPolska 2019”.