Kliknij, aby powiększyć11 września, po krótkiej przerwie, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyły się kolejne warsztaty w ramach zadania „Działaj – po pałucku!”; tematem zajęć była gwara pałucka. Jeszcze w sierpniu odbyły się warsztaty dla dzieci - tym razem do biblioteki przybyła młodzież – szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie. Razem z Panem Mirosławem Binkowskim, znanym popularyzatorem gwary, poznawali sekrety języka swoich babć i dziadków.

Na początku Pan Binkowski wyjaśnił pokrótce zebranym, czym właściwie są Pałuki, opowiedział też o kulturze tradycyjnej regionu – której nieodłącznym elementem jest gwara pałucka. Wyjaśnił różnice między pojęciami języka, dialektu i gwary, mówił o powodach, dla których gwara Pałuk niemal całkowicie zanikła, jak również o swoich staraniach, by zapobiec dalszemu zamieraniu tego narzecza. Wreszcie nadszedł czas na ćwiczenia warsztatowe: młodzież odczytywała fragmenty wierszy napisanych gwarą pałucką, aby zapoznać się ze specyficzną wymową gwary; młodzi ludzie samodzielnie tłumaczyli też fragmenty tekstu z gwary na język polski, korzystając z przygotowanego przez Pana Binkowskiego słownika.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU „EtnoPolska 2019”.