Kliknij, aby powiększyćWarsztaty realizowane w ramach zadania „Działaj – po pałucku!” ruszyły już na dobre; po zajęciach z kuchni pałuckiej nadszedł czas na kolejny ważny element kultury ludowej regionu – haft, niegdyś obowiązkowy element stroju kobiecego Pałuk. 27 sierpnia 2019 roku grupa dzieci pod kierunkiem znanej hafciarki Pani Jadwigi Dziurgieli popróbowała swoich sił w wyszywaniu tradycyjnych wzorów.

Na wstępie Pani Jadwiga opowiedziała, czym charakteryzował się haft pałucki, na jakich elementach stroju występował; wymieniła stosowane w hafcie pałuckim ściegi oraz pokazała wzory. Uczestnicy zajęć mogli wybrać sobie wzór, który chciały haftować. Gdy wybór był już dokonany, każde z dzieci otrzymało kawałek płótna z wyrysowanym wzorem, igłę, nici… i zabrało się do pracy. Pani Jadwiga po kolei objaśniała, jaki ścieg i gdzie należy stosować, pokazywała jak wyszywać, pomagała przy trudniejszych fragmentach. Trzeba przyznać, że mali hafciarze dobrze radzili sobie z zadaniem; spod igły i nitki stopniowo wyłaniał się haft. Skupione na wyszywaniu dzieci nie zauważyły nawet, gdy minął czas przeznaczony na warsztaty; były bardzo zadowolone z efektów swojej pracy.

Zadanie „Działaj – po pałucku!” dofinansowane zostało ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU „EtnoPolska 2019”.