Kliknij, aby powiększyćW słoneczne popołudnie 23 sierpnia przy Stanicy Klubu Żeglarskiego „Neptun” w Barcinie odbyło się pierwsze wydarzenie w ramach zadania „Działaj – po pałucku!” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”. Zadanie „Działaj - po pałucku!” to nowe przedsięwzięcie biblioteki; celem jest przede wszystkim ożywienie oraz popularyzacja zanikających już dziedzin tradycyjnej ludowej kultury pałuckiej, jakimi są kuchnia pałucka, haft pałucki oraz gwara pałucka.

Tematem pierwszych zajęć była kuchnia pałucka, nie mogło więc tu zabraknąć Pana Krzysztofa Leśniewskiego, pasjonata lokalnej kuchni. Warsztaty przeznaczone były dla dzieci, przepisy zostały tak więc dobrane, aby mali uczestnicy zajęć mogli poradzić sobie z ich przygotowaniem bez większych problemów. Pod czujnym okiem Pana Krzysztofa dzieci przyrządziły kilka potraw typowych dla terenu Pałuk: bułki mleczne, pasta jajeczna, gzik oraz lemoniada z syropem z skórki cytryny. Dzieci chętnie brały udział we wspólnym kucharzeniu; lepiły bułeczki, tarły jajka, rozdrabniały twaróg, wyciskały sok z cytryn. W trakcie przygotowań Pan Krzysztof opowiadał o kuchni Pałuk. Wspierał się przy tym napisaną przez siebie książką, zatytułowaną oczywiście - „Kuchnia pałucka”.

Wreszcie potrawy były gotowe i dzieci zabrały się do kosztowania. W ciągu kilku minut talerze były puste, można więc tylko rzec jedno – smakowało! Mamy nadzieję, że mali kucharze będą wykorzystywać umiejętności nabyte podczas warsztatów w domu, by również tam móc cieszyć się smakiem Pałuk.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU „EtnoPolska 2019”.