Kliknij, aby powiększyćW piątkowe przedpołudnie, 23 sierpnia 2019 roku, grupa dzieci i młodzieży aktywnie uczestnicząca w wakacyjnym projekcie bibliotecznym „KTO CZYTA NIE PYTA – KSIĄŻKA NA LEŻAKU”, spotkała się z wrocławskim pisarzem Rafałem Witkiem, autorem książek, opowiadań i wierszy dla najmłodszych. Tym razem ciekawe spotkanie i literacka potyczka dzieciaków z pisarzem miała miejsce w Stanicy Żeglarskiej „Neptun” w Barcinie. Stało się tak dlatego, że projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Partnerstwo Dla Książki”, zakłada współdziałanie biblioteki publicznej ze społecznymi partnerami. W swojej siedzibie nad rzeką Noteć pisarza i młodych czytelników gościł Klub Żeglarski „Neptun”.

Pan Rafał Witek (alias Sven Jönsson), który z sukcesami pisze, wymyśla i rymuje, przywiózł ze sobą starą, podróżną walizkę, do której włożył m. in. pacynkę, figurkę, wąż prysznicowy oraz spinnera. Ozdobiony naklejkami z niejednej wyprawy kufer, stał się magiczną maszyną losującą. Dzieciaki wyciągały z walizy przeróżne przedmioty, a następnie rozwiązywały łamigłówki i odgadywały tytuły powieści pana Rafała Witka. Pisarz przeczytał fragmenty i opowiedział o swoich najciekawszych książkach. Po potyczkach słownych i zagadkach na terenie przy stanicy dzieci zostały zaproszone do głosowania, za pomocą naklejek – buziek na 3 najfajniejsze zajęcia tych bibliotecznych wakacji, a następnie wzięły udział w zabawach ruchowych. Były gorące krzesła, a dla zmęczonych zabawą odpoczynek na kocach.

Tradycyjnie na zakończenie spotkania autorskiego był czas na wspólną fotografię i zdobycie autografu pisarza. Wszyscy uczestnicy festynu otrzymali zestawy promocyjne projektu „KTO CZYTA NIE PYTA - KSIĄŻKA NA LEŻAKU”, w których znalazły się notesiki z długopisami oraz słodkości, mogli również wybrać jedną książkę z autografem autorów, których gościliśmy w barcińskiej bibliotece w czasie wakacji.

Joanna Kujawa-Drozdowska

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY W RAMACH PROGRAMU "PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI".