Kliknij, aby powiększyć10 lipca 2019 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie autorskie z Panem Jakubem Skworzem, pisarzem książek dla dzieci i młodzieży. Pan Jakub jest autorem takich dzieł jak: „Mania Skłodowska”, „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”, „Wampirek Alfredi ostatni ząbek”, „Księżniczka Adela i duszek Elbit”, „Prawie bajki. Nieznajomość prawa szkodzi”. Jego książki obok walorów rozrywkowych zawierają treści edukacyjne.

Pan Jakub wykorzystując multimedialną prezentację oraz wykonując doświadczenia chemiczne i fizyczne - prawie jak młoda Maria Skłodowska - wciągnął czytelników w fascynującą opowieść o niezwykłej kobiecie, dwukrotnie nagrodzonej Nagrodą Nobla, która od najmłodszych lat, na przekór przyjętym normom, dążyła do spełniania swoich marzeń. Pisarz czytając fragmenty książki pt. „Mania Skłodowska” z cyklu wciągających książek o wielkich Polakach, czyli powieści opartych na faktach, które w fascynujący sposób przedstawiają losy najważniejszych postaci w historii Polski, zachęcił dzieci do zadawania pytań. Książka stała się doskonałym pretekstem do dyskusji z uczestnikami spotkania i udzieleniu przez autora odpowiedzi na takie pytania jak: O czym marzyła Mania Skłodowska?, Czy lubiła czytać książki?, Dlaczego nie mogła studiować w Polsce? – to tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi usłyszeli uczestnicy spotkania.

Następnie autor bardzo barwnie opowiadał dzieciom historie o tym jak przyszła noblistka płatała figle kolegom, jak lubiła tańczyć, jeździć konno i kim był w jej życiu Kazimierz Żórawski. Dzieci były zachwycone opowieściami o głównej bohaterce powieści. Podczas spotkania autor chciał pokazać dzieciom, że jeśli zdecydujecie się podążać za swoją pasją i marzeniami, czeka ją wiele wyzwań, ale i niesamowitych przygód.

Po prezentacji gość zadawał pytania dotyczące książki, a dzieci mogły otrzymać nagrodę w postaci zakładek, za udzielenie dobrej odpowiedzi.

Pan Jakub Skworz potrafi tak pisać i opowiadać o swoich bohaterach, że całkowicie skradł uwagę młodych czytelników a spotkanie z nim okazało się fascynującą podróżą w świat książek w towarzystwie niezwykłej osoby – Marii Skłodowskiej.

Spotkanie z autorem i zdobycie Jego autografu to była prawdziwa frajda dla każdego dziecka.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach projektu „Kto czyta nie pyta – książka na leżaku” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki”.

Justyna Pałka

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY W RAMACH PROGRAMU "PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI".