Kliknij, aby powiększyćWe czwartek, 4 lipca 2019 roku, w ramach projektu „Kto czyta nie pyta – książka na leżaku” w czytelni barcińskiej biblioteki odbyły się warsztaty literacko-plastyczne połączone ze spotkaniem autorskim. Naszym gościem była pisarka i publicystka Ewa Nowak – autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla najmłodszych i młodzieży.

Po powitaniu zebranych i gościa przez dyrektor biblioteki panią Grażynę Szafraniak uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że twórczość warszawianki podpowiada, jak radzić sobie w domu i szkole, w kontaktach z bliskimi i rówieśnikami oraz mówi o uniwersalnych ludzkich wartościach. Na początku warsztatu autorka zaprosiła dzieci do autoprezentacji, a następnie uczestnicy przystąpili tworzenia własnych książek. Zajęcia praktyczne, przeplatane były opowieściami pisarki. W trakcie dwóch godzin dzieci zaprojektowały grzbiet i okładkę własnej książki, usłyszały określenia takie jak „flaki” – środek książki i „kiszenie ogórków”, czyli wena twórcza. Miały szansę zadawać pytania, pani Ewie Nowak, dotyczące jej twórczości i czerpania inspiracji. Przyglądały się w lustrze własnym odbiciom i uśmiechały się do siebie, aby móc narysować swój autoportret na okładce własnej książki. Zanim dotarliśmy do finału warsztatów, najmłodsi poznali opartą na prawdziwych faktach historię kota Kunkusha, której wysłuchali z ogromną uwagą. Następnie prowadząca spotkanie zaproponowała zabawę w komisję noblowską. Zadaniem uczestników była prezentacja własnej książki przed jury, które oceniało szanse na Nobla.

Spotkanie zakończył magiczny uścisk dłoni autorki, wręczenie podziękowań i kwiatka oraz albumu „Przez Barcin na Pałuki”. Na pełnych wrażeń małych czytelników czekała jeszcze możliwość zdobycia autografu i wspólna fotografia z pisarką Ewą Nowak.

Wakacyjny projekt „Kto czyta nie pyta – książka na leżaku” dla dzieci jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Joanna Kujawa-Drozdowska

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY W RAMACH PROGRAMU "PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI".