Dyrektor biblioteki wita zebranych gości.

Każdy, kto przyszedł 14 października 2020 roku o godz. 16:00 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie lub na Facebooku uczestniczył w transmisji na żywo, mógł przeżyć niezwykłe chwile wsłuchując się w ciekawe opowieści z życia Leopolda Tyrmanda. A wszystko za sprawą zaproszonego gościa - Mariusza Urbanka, który na podstawie książki „Zły Tyrmand” zabrał uczestników spotkania w niecodzienną i ekscytującą podróż śladami wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty.

Mariusz Urbanek jest prawnikiem z wykształcenia, a historykiem i biografistą z zamiłowania. Zajmuje się osobami, które go prywatnie interesują. W swoich biografiach opisuje wybrane przez siebie postaci bardzo szczegółowo i jak sam mówi, pisze o ludziach, a nie o ich twórczości. Autor zbiera informacje ogromnym nakładem pracy, przekopując archiwa, buszując w bibliotekach, czy odnajdując rodziny i znajomych interesujących go osób. A potem pisze, a pisze bo lubi, a nie musi. Spod jego pióra wyszły biografie m.in.: generała Bolesława Wieniawy-Długoszewskiego, Stefana Kisielewskiego, Juliana Tuwima, Kornela Makuszyńskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Rudolfa Weigla czy matematyków lwowskich. Pan Mariusz napisał także bajki i baśnie dotyczące Dolnego Śląska jak i samego Wrocławia.

Wchodzenie w cudze życiorysy jest cudowne i to zarówno dla piszącego, jak i czytającego czy słuchającego. Podczas spotkania w barcińskiej bibliotece Mariusz Urbanek sportretował autora „Hotelu Angsar”, „Gorzkiego smaku czekolady Lucullus”, „Złego”, „Filipa” czy „Dziennika 1954”, ale również przedstawił obraz czasów, w których Tyrmand żył. Biografista dotarł do osób, o których wcześniej wspominał sam Tyrmand w swoich książkach i na podstawie zebranych historii opisał Tyrmanda takim, jakim był - genialnym pisarzem, buntownikiem i krytykiem życia codziennego. Człowiekiem, który wypowiedział obyczajową wojnę stalinizmowi i PRL.

W czasie spotkania publiczność usłyszała o tym, jak się Tyrmand ubierał, że miał ochotę się bawić, że lubił jazz i łamał kobiece serca, że chciał się wyróżniać, o jego pracy dla Komsomolskiej Prawdy, Przekroju i Tygodnika Powszechnego, o Sali gimnastycznej YMCA, o koncertach z płyt, o wymarzonym samochodzie sprowadzonym z Zachodu po wydaniu we Francji książki „Zły”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się kim tak naprawdę jest tajemnicza Bogna, jak doszło do ślubu z królową mody polskiej Barbarą Hoff, o tym, że Tyrmand bardzo lubił Amerykę, o matce dzieci Tyrmanda Mary Ellen. Prelegent nie skąpił anegdot i ciekawszych historii z życia prywatnego Leopolda Tyrmanda.

Zaproszony gość swoją swobodną i otwartą osobowością ujął publiczność od pierwszych słów. Słuchacze byli pod wrażeniem tego, jak Mariusz Urbanek potrafi w fascynujący sposób opowiadać o swoich bohaterach. Po spotkaniu osoby zainteresowane mogły kupić książki z autografem pisarza.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach projektu „Historie życiem pisane – o biografiach w bibliotece” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

W spotkaniu uczestniczyło 15 osób. Z uwagi na zaistniałą sytuację pandemiczną i wprowadzanymi w związku z nią obostrzeniami umożliwiliśmy udział w spotkaniu większej ilości osób transmitując spotkanie na żywo.

Renata Grabowska

Projekt „Historia życiem pisana. O biografiach w bibliotece” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.