Dzieci siedzą w maskach i rękawiczkach przy jednoosobowych stolikach i słuchają prowadzącej zajęcia

Z niewielkim opóźnieniem z powodu koronawirusa, ale za to z przytupem i impetem w czytelni biblioteki publicznej w Barcinie wystartował projekt „Kulinarny savoir-vivre”, który realizowany jest przez Oddział dla dzieci i młodzieży.

Pierwsze wakacyjne warsztaty plastyczno – edukacyjne „O zachowaniu przy stole” poprowadziła Joanna Kujawa-Drozdowska. Bibliotekarka starała się zachęcić dzieci do korzystania z literatury i książek, podejmowania samodzielnych działań kulinarnych i myszkowania po książkach kucharskich, a także przekazać podstawowe zasady nakrywania i podawania do stołu, sposoby jedzenia oraz picia zgodne ze „sztuką życia”. Na otwarcie wtorkowych zajęć 16 „zamaskowanych” małych kucharzy rozszyfrowało znaczenie słów „savoir-vivre” oraz porozmawiało o regułach dobrego zachowania przy stole, w codziennym życiu i w relacjach pomiędzy dziewczętami i chłopcami. Dzieciaki obejrzały prezentację i akademię kulinarną, dowiedziały czego nie wypada robić przy stole, nauczyły prawidłowego ułożenia zastawy stołowej i kulturalnego jedzenia zupy. Potem przystroiły papierowe obrusy wyciętymi z szablonów talerzykami, sztućcami, filiżankami i wazonikami z kwiatkami. Kulinarnym gadżetem był komplet srebrnych sztućców, „ciocina” miotełka i szufelka do sprzątania okruszków ze stołu.

Dwie godziny wspólnej zabawy sprawiły, że najmłodsi czytelnicy poznali znaczenie francuskiego wyrażania „savoir-vivre”, pogłębili swoją wiedzę na temat dobrych manier i form towarzyskich obowiązujących przy stole w domu i restauracji oraz nauczyli się, jak nie popełnić gafy u cioci na imieninach.

Zajęcia wakacyjne na Oddziale dla dzieci i młodzieży biblioteki głównej w Barcinie realizowane są w ramach projektu „Kulinarny savoir-vivre”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

W celu zabezpieczenia zdrowia młodych czytelników, w trakcie warsztatów kulinarnych starano się zachować dystans społeczny i wykorzystywano środki ochrony osobistej.

Joanna Kujawa-Drozdowska

Projekt „Kulinarny savoir-vivre” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowy program rozwolu czytelnictwa - logoLogo biblioteki barcinLogo Klubu żeglarskiego NeptunLogo projektu Kulinarny savoir vivre