Dzieci siedzą przy stolikach i słuchają Pani prowadzącej zajęcia.

W czwartek, 27 sierpnia 2020 roku, na zakończenie Wakacji 2020 w bibliotece gościła autorka książek o Cecylii Knedelek, gąsce Walerce, kocie Papli, pieskach Tereski i kotkach Dorotki, czyli Joanna Krzyżanek, która samo o sobie mówi tak: „Mam czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka pięknych zmarszczek na czole. Jestem miłośniczką liter i gałgankowych gąsek. Piszę opowiastki, rymowanki i listy do przyjaciół. Lubię biegać nad rzeczką, podróżować pociągiem, siedzieć w kawiarence, czytać książki, pić herbatę z różaną konfiturą, podziwiać kolorowe cynie, zbierać kasztany, obserwować krople deszczu spływające po dachówkach i łapać śniegowe płatki. Potrafię uszyć z gałganków gąskę, policzyć poziomki na tarcie, zrobić ciasto z marchewek, lemoniadę z zielonej pietruszki i sorbet z malin.” Warsztaty kulinarne z kimś takim nie mogą być nudne!

W bibliotece w Barcinie Joanna Krzyżanek przygotowała dla 19 młodych uczestników projektu „KULINARNY SAVOIR-VIVRE” przyjemne i pożyteczne, uczące i krzepiące, sycące ciało i umysł spotkanie autorskie z bohaterami swoich bajek i wafelkowymi zwierzątkami. Po wysłuchaniu fragmentu książki „Dobre maniery dla dzieci” z wafelków, biszkoptów, paluszków, kremu czekoladowego, dżemu, rodzynek, migdałów, pestek dyni i słodkich drażetek powstały koty i kociaki, a w drugiej części wafelkowego warsztatu dzieci wyczarowały też sukienki, suknie ślubne, sweterki, spodenki, czapeczki oraz maseczki ochronne do schrupania. Same twórcze i smaczne pyszności. W podziękowaniu za świetną zabawę pani Joanna Krzyżanek otrzymała wielki talerz z kartonu z podpisami dzieci. Dla małych czytelników systematycznie uczestniczących w wakacyjnych zajęciach i warsztatach kulinarnych, biblioteka ufundowała drobne upominki, lody oraz słodkości, a Pani Joasia podarowała drewniane łyżki.

Projekt „Kulinarny savoir-vivre” dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Jego celem jest zachęcenie dzieci do korzystania z literatury i książek popularnonaukowych, podejmowania samodzielnych działań kulinarnych i lektury książek kucharskich.

Z uwagi na deszczową aurę warsztat został przeniesiony ze Stanicy Żeglarskiej „NEPTUN” do biblioteki. W celu zabezpieczenia zdrowia młodych czytelników, w trakcie spotkania autorskiego z Joanną Krzyżanek starano się zachować dystans społeczny i wykorzystywano środki ochrony osobistej.

Joanna Kujawa-Drozdowska

Projekt „Kulinarny savoir-vivre” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowy program rozwolu czytelnictwa - logoLogo biblioteki barcinLogo Klubu żeglarskiego NeptunLogo projektu Kulinarny savoir vivre