Dyrektor biblioteki wraz z Panią Joanną Krzyżanek wita zebrane dzieci, które siedzą przy stołach ustawionych w rzędach.

W czwartek, 17 września 2020 r., w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyły się trzy kulinarne spotkania z panią Joanną Krzyżanek, autorką bajek, opowieści i wierszy dla dzieci, które zakończyły projekt „Kulinarny savoir-vivre”. Z zaproszenia do wizyty w bibliotece i udziału w warsztatach z sympatyczną pisarką, skorzystały trzy klasy trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie wraz z wychowawcami panią Olgą Nowicką, Agata Baczyńską i Anitą Rzepką. Autorka książek o kurze Adeli, Cecylce Knedelek oraz Lamelii Szczęśliwej przybliżyła swoich najpopularniejszych bohaterów, czytając dzieciom fragmenty przygód

Pani Joanna Krzyżanek opowiedziała o początkach swojego pisania, które zaczęło się od zeszytu sprezentowanego „małej dziewczynce” przez babcię, przejściu w wieku „nastu” lat na wegetarianizm oraz dobrych manierach i „sztuce życia”.

W trakcie warsztatów kulinarnych nie mogło oczywiście zabraknąć stołu i gotowania. Kilkumetrowy zielony obrus stał się stołem, przy którym trzecioklasiści z zapartym tchem słuchali fascynujących opowieści pani Joanny.

Arkusze papieru zarysowane kredkami pastelowymi, klej i nożyczki oraz nieograniczona wyobraźnia bajkopisarki i dziecięca fantazja, pozwoliły prowadzącej i uczestnikom przyrządzić pierożki, jajka sadzone z sałatką z pomidorkami i tort czekoladowy, ugotować spaghetti, frytki, kotleciki i rybę z ryżem oraz wiele innych pyszności.

Całodniowy maraton kulinarny w bibliotece dla 58 małych czytelników zakończył się wspólnymi zdjęciami przy „zielonym” stole oraz rozdaniem gadżetów przez autorkę.

Warsztaty i spotkania autorskie z panią Joanna Krzyżanek na Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej w Barcinie realizowane były w ramach projektu „Kulinarny savoir-vivre”, dofinansowanego w kwocie 7.700,00 zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Głównym celem projektu było wspieranie i umożliwienie rozwoju czytelniczego i edukacyjnego. Spotkania z pisarką książek kulinarnych dla dzieci i młodzieży miały pobudzić dziecięcą wyobraźnię i zainteresować najmłodszych literaturą dostosowaną do ich wieku. W trosce o poprawę czytelnictwa zachęcano dziewczęta i chłopców do spędzania czasu wolnego na czytaniu i praktycznym korzystaniu z książek oraz promowano bibliotekę jako miejsce przyjazne dzieciom.

Joanna Kujawa-Drozdowska

Projekt „Kulinarny savoir-vivre” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowy program rozwolu czytelnictwa - logoLogo biblioteki barcinLogo Klubu żeglarskiego NeptunLogo projektu Kulinarny savoir vivre