22 września 2021 r. w piechcińskiej filii odbyło się kolejne po przerwie wakacyjnej spotkanie z podróżnikiem, panem Markiem Pindralem, pt. „Chiny od góry do dołu” w ramach projektu pn. „O podróżach bliskich i dalekich” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Marek Pindral odwiedził kilkadziesiąt krajów, poza Polską zamieszkując na dłużej także w Wielkiej Brytanii, Chinach i Omanie. Swoimi wrażeniami dzieli się, pisząc artykuły prasowe, przygotowując wystawy fotograficzne i pokazy multimedialne. Przetłumaczył na język polski myśli jednego z hinduskich awatarów („Sai Baba, rozważania na każdy dzień roku”), w 2013 ukazała się jego książka, poświęcona Państwu Środka („Chiny od góry do dołu”), w 2015 „W cieniu minaretów. Oman” (pierwsza polska książka o tym kraju), w 2018 „Indie, czyli świat”. W 2019 ukazało się drugie, autorskie wydanie „Chin”, a w 2020 - „Pocztówki ze świata”.

Dwa lata spędzone w Chinach pozwoliły autorowi poznać ten kraj od podszewki, dzięki czemu podczas spotkania obejrzeliśmy zdjęcia nie tylko zachwycającej przyrody czy zabytków, ale dowiedzieliśmy się, dlaczego pan Pindral został tam wzięty za szpiega i dlaczego tylu Chińczyków śpi w płaszczach, a po ulicach chodzi w piżamach. Odwiedziliśmy szamankę, domy biedne i bogate. Wysłuchaliśmy o chrzcie kurzą krwią i o tym, czy rzeczywiście można jeść wszystko, co ma nogi, z wyjątkiem stołu. Także kto nosi na głowie włosy zmarłych przodków, nadal czci drzewa i dlaczego ciągle pali się tam pieniądze...

Uczestnicy wydarzenia byli zachwyceni pasjonującym spotkaniem z podróżnikiem pt. „Chiny od góry do dołu”. Swoją obecnością zaszczycili nas również uczestnicy Klubu Podróżnika.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU

W RAMACH PROGRAMU PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI

Logo Ogólnopolskie Stowarzyszenie SenioraLogo biblioteki barcinLogo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo projektoweNarodowy program rozwolu czytelnictwa - logo