Podczas kolejnego spotkania z podróżnikiem, które odbyło się 13 października 2021 r. w piechcińskiej książnicy, Pan Marek Pindral opowiadał o Indiach w ramach projektu pn. „O podróżach bliskich i dalekich” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Warto przypomnieć, iż zaproszony gość odwiedził kilkadziesiąt krajów, poza Polską zamieszkując na dłużej także w Wielkiej Brytanii, Chinach i Omanie. Swoimi wrażeniami dzieli się, pisząc artykuły prasowe, przygotowując wystawy fotograficzne i pokazy multimedialne. Przetłumaczył na język polski myśli jednego z hinduskich awatarów („Sai Baba, rozważania na każdy dzień roku”), w 2013 ukazała się jego książka, poświęcona Państwu Środka („Chiny od góry do dołu”), w 2015 „W cieniu minaretów. Oman” (pierwsza polska książka o tym kraju), w 2018 „Indie, czyli świat”. W 2019 ukazało się drugie, autorskie wydanie „Chin”, a w 2020 - „Pocztówki ze świata”.

Indie kojarzą się przeciętnemu turyście z misternie zdobionymi pałacami Rajasthanu, z Taj Mahal, z gwarnymi bazarami. Pan Marek Pindral, opowiadając słowem i fotografią o swoich wędrówkach po tym rozległym kraju, zabrał nas przede wszystkim do miejsc rzadziej odwiedzanych, choć równie fascynujących - do Biblioteki Liści Palmowych, gdzie spisane są losy ludzkości, przeszłe oraz przyszłe, i na prywatne audiencje u wcielonego boga. Zabrał nas również do świątyni, gdzie czci się mieszkające w niej szczury, i w Himalaje, gdzie mieszka krowa, długa na trzydzieści kilometrów. Była to wędrówka nie tylko po ziemi, ale i do środka samego siebie. Zdaniem podróżnika Indie to kraj, który pobudza zarówno zmysły, jak i apetyt duchowy…

W końcu przyszedł czas na pytania, których przybyli na spotkanie czytelnicy oraz użytkownicy naszej biblioteki mieli sporo. Pan Marek Pindral oczywiście na wszystkie odpowiedział.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU

W RAMACH PROGRAMU PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI

Logo Ogólnopolskie Stowarzyszenie SenioraLogo biblioteki barcinLogo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo projektoweNarodowy program rozwolu czytelnictwa - logo