20 października 2021 r. w piechcińskiej filii odbyło się kolejne spotkanie z podróżnikiem w ramach projektu pn. „O podróżach bliskich i dalekich” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Naszym gościem był ponownie Pan Leszek Szczasny, który tym razem opowiadał o Tanzanii.

Podróżnik w trakcie spotkania zaprezentował wyjątkowe slajdowisko Tanzania (Złoto, ochra i życie przez duże „Ż”) ukazujące nie tylko turystyczne miejsca tego wielkiego i inspirującego kraju. Na uwagę zasługuje fakt, iż Pan Leszek skupił się głównie na życiu codziennym, tym prawdziwym, a jakże dalekim od folderów i newsów medialnych. Poza tym czytelnicy oraz użytkownicy naszej biblioteki oglądali fotografie z odwiedzin w fundacji pomagającej dziewczynkom z biednych rodzin, „z pobytu w kopalni złota”, z Parku Narodowego Lake Manyara, a także fotografie niemieckich śladów kolonialnej przeszłości oraz grobów polskich uchodźców z czasów drugiej wojny światowej.

Warto przypomnieć, iż Leszek Szczasny jest z wykształcenia politologiem i filozofem, a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami, które prezentuje w placówkach kulturalnych w całej Polsce. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Pisze kolejną pt. „Afrykański rytm".

Wydarzenie organizowane w ramach projektu "O podróżach bliskich i dalekich" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących ze środków Funduszu Promocji Kultury, zyskanych z dopłat ustanowionych grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU

W RAMACH PROGRAMU PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI

Logo Ogólnopolskie Stowarzyszenie SenioraLogo biblioteki barcinLogo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo projektoweNarodowy program rozwolu czytelnictwa - logo