Koordynatorka projektu wita zebranych widzów i przedstawia zaproszonego gościa.

Przepiękny Kaukaz, pyszne jedzenie i niesamowita gościnność mieszkańców – o takich między innymi urokach Gruzji opowiadał nam 18 maja Michał Szulim. Podróżnik zagościł w bibliotece w związku z zadaniem „Ku szczytom – o literaturze górskiej i nie tylko” dofinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pan Michał pochodzi z podwarszawskiego Wołomina, z wykształcenia jest dziennikarzem i socjologiem. Kocha muzykę; jest wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów w zespole Plateau. Ponadto uwielbia podróżować – preferuje wyjazdy organizowane na własną rękę, z dala od popularnych szlaków; dzięki temu może lepiej poznać charakter danego kraju. Swoje wojaże upamiętnia na blogu miejscezamiejscem.pl. wydał też dwie książki z felietonami podróżniczymi.

O jednej ze swoich eskapad Pan Michał opowiedział w barcińskiej bibliotece; była to wyprawa autostopem po Gruzji. Wypowiedź podróżnika ilustrowana była multimedialną prezentacją, pełną zdjęć i filmów.

Na początku Pan Michał przybliżył nam pokrótce położenie i historię Gruzji, po czym przeszedł do omawiania kultury tego położonego na pograniczu Europy i Azji kraju. Mówił o słynnym gruzińskim winie, równie sławnej kuchni oraz powalającym mocą bimbrze zwanym „czaczą”, który można kupić na niemal każdym bazarze. Usłyszeliśmy też o fatalnym stylu jazdy Gruzinów czy „marszrutkach” - busach, które docierają do najdalszych zakątków kraju.

I wreszcie – Pan Michał za pomocą słów, zdjęć i filmów przybliżył nam monumentalne piękno Kaukazu. Odwiedziliśmy min. Ushguli – położoną w górskiej dolinie wioskę, otoczoną przez niebosiężne zbocza czy klasztor Cminda Sameba, nad którym wznosi się jeden z najwyższych szczytów Kaukazu – Kazbek. Przejechaliśmy się też tzw. Gruzińską Droga Wojenną, trasą wiodącą wzdłuż znanego już w starożytności szlaku przecinającego Wielki Kaukaz. Fotografie widoków z tej trasy zapierały dech w piersiach - wielbiciele górskich wędrówek z pewnością czuliby się tam jak w raju.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo biblioteki barcinLogo biblioteki barcin