Cykl spotkań “Ku szczytom – czyli o tematyce górskiej i nie tylko” w bibliotece miejskiej dobiegł końca. Przez kilka ostatnich miesięcy słuchacze mogli poznawać wędrowców czy podróżników. Na ostatnim, biblioteka ugościła Roberta Maciąga.

Źródło: www.tvlbarcin.pl

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo biblioteki barcinLogo biblioteki barcin

W ramach zadania „Ku szczytom – o literaturze górskiej i nie tylko” przeprowadzony został konkurs fotograficzny w aplikacji Instagram. Tematem zdjęcia miała być podróż, wycieczka, wyprawa: zarówno o zasięgu regionalnym, jak i po Polsce czy za granicę.

Robert Robb Maciąg stoi przed publicznością i wypowiada się do mikrofonu.

W maju w barcińskiej bibliotece rozpoczęła się realizacja zadania „Ku szczytom – o literaturze górskiej i nie tylko”, podczas którego zapraszaliśmy naszych użytkowników na spotkania z ciekawymi ludźmi – podróżnikami, wspinaczami, autorami książek. Każde z wydarzeń przyniosło fascynującą opowieść o dalekich krajach, mieszkających tam ludziach, wznoszących się do nieba szczytach; opowieść, która zostaje w sercu i pamięci. 26 października odbyło ostatnie (niestety) wydarzenie w ramach zadania.

Podczas przedostatniego spotkania o tematyce górskiej w bibliotece miejskiej mogliśmy poznać historię Macieja Stańczaka. Himalaisty i ratownika medycznego. Zdobywcy tytułu "Śnieżnej Pantery" za zdobycie wszystkich 7 tysięczników byłego ZSRR i uczestnika programu Polski Himalaizm Zimowy.

Źródło: www.tvlbarcin.pl

Uczniowie biorący udział w lekcji siedzą przy stołach ustawionych w podkowę, i słuchają osoby prowadzącej.

W realizowanym przez nas w tym roku zadaniu „Ku szczytom – o literaturze górskiej i nie tylko” znalazło się także miejsce dla młodzieży. W październiku przeprowadzono z kilkoma klasami Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie lekcje biblioteczne pod nazwą „Każdy ma swój Everest. O pasji, marzeniach i poszukiwaniu samego siebie na podstawie biografii himalaistki Wandy Rutkiewicz”. Rutkiewicz, jedna z patronek roku 2022, przez całe życie dążąca do realizacji swoich celów, może stać się dla młodych ludzi inspiracją do spełniania własnych marzeń.

Pan Maciej Stańczak siedzi w fotelu na scenie, w lewej ręce trzyma mikrofon, a prawą przełącza zdjęcia z przygotowanej prezentacji.

Miano „Śnieżnej Pantery” nadawane jest osobom, które zdobyły pięć siedmiotysięcznych szczytów, leżących w pasmach górskich Tienszan i Pamir; w przeszłości szczyty te znajdowały się w granicach byłego ZSRR. W Polsce tytuł ten nosi zaledwie kilku wspinaczy – jednym z nich jest Maciej Stańczak, który gościł w naszej bibliotece 21 października.

Seria spotkań o tematyce górskiej w bibliotece miejskiej w Barcinie, to historie podróżników i wędrowców ze szlaków, wydarzeń czy spotkaniach ludzi o odmiennych kulturach. Tym razem słuchacze posłuchali opowieści Macieja Piery.

Plakat informujący o spotkaniu z Robertem Maciągiem

Robert ROBB Maciąg. Spotkanie autorskiez podróżnikiem, dziennikarzem, autorem książek podróżniczych, fotografem. 26 października godz. 16:00. W ramach zadania "Ku szczytom - o literaturze górskiej i nie tylko"