Zdjęcie przedstawiające wystawkę książek Anny Kamińskiej

Wanda Rutkiewicz - legenda polskiej i światowej wspinaczki wysokogórskiej. Pierwsza kobieta, która zdobyła K2, jako trzecia zaś weszła na Mount Everest, propagatorka idei kobiecego wspinania. Zgodnie z postanowieniem Sejmu, jedna z patronek roku 2022. Postać fascynująca, pełna sprzeczności, budząca skrajne emocje – i w latach swego życia, i dziś.

22 czerwca w barcińskiej bibliotece o legendarnej himalaistce opowiedziała Anna Kamińska, autorka jej biografii pt. „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci”. Dzięki niej uczestnicy spotkania poznali historię wyjątkowej kobiety, która do końca żyła według własnych zasad. Pani Anna mówiła o wyprawach Wandy Rutkiewicz, jej pasji w propagowaniu idei wspinaczki kobiecej i ambitnym wyzwaniu nazwanym „karawaną do marzeń” – zdobyciu kilku ośmiotysięczników w dwa lata. Jej determinacja i konsekwentne dążenie do postawionych sobie celów budziły u środowisku wspinaczkowym podziw i niekiedy zazdrość. Jak podsumował onegdaj jeden z wspinaczy: „Polski himalaizm dzielił się na męski, żeński oraz na Wandę Rutkiewicz”.

Opowieść pisarki o Wandzie pozwoliła także spojrzeć na jej osobę z nieco innej, bardziej prywatnej strony. Dla wielu osób na widowni było to nowe doświadczenie; najsłynniejsza polska himalaistka jawi się dla wielu jako postać wręcz legendarna, sięgająca szczytów niedostępnych dla zwykłych śmiertelników. Anna Kamińska pokazała Wandę Rutkiewicz jako kobietę z krwi i kości, z jakże ludzkimi radościami, smutkami, ambicjami i wątpliwościami. W tle nieustannie przewijały się góry – największa miłość Wandy, w których finalnie spoczęła (zaginęła podczas wyprawy na Annapurnę w 1992 roku) .

Jako że Wanda Rutkiewicz wspinała się w czasie tzw. złotej ery polskiego himalaizmu, na spotkaniu nie zabrakło wielkich nazwisk i opisów słynnych wypraw. Poruszono kwestię organizacji wyjazdów oraz pozyskiwania sprzętu wspinaczkowego w trudnych realiach PRL-u; tu Polacy nieraz wykazywali się niezwykłą pomysłowością. Przykładowo, zdumienie wśród widowni wzbudziła anegdota o wielkich worach z gęsim puchem, potrzebnym do produkcji śpiworów i odzieży wysokogórskiej, które polscy himalaiści wozili… samochodami osobowymi.

Podczas wydarzenia opowiedziano też o Halinie Krüger - Syrokomskiej, również himalaistce, partnerce wspinaczkowej Wandy Rutkiewicz, bohaterce kolejnej książki biograficznej Anny Kamińskiej: „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet”. Warto wiedzieć, że to właśnie Halina Krüger – Syrokomska była jedną z pierwszych wspinających się kobiet, które postawiły sobie za cel wspinanie się w zespołach wyłącznie żeńskich. I ona została na zawsze w górach – zmarła na zboczach K2 w 1982 roku.

Spotkanie zrealizowano w ramach zadania „Ku szczytom – o literaturze górskiej i nie tylko” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo biblioteki barcinLogo biblioteki barcin