Jak dotąd dzięki spotkaniom w ramach zadania „Ku szczytom – o literaturze górskiej i nie tylko” podróżowaliśmy do dalekich krajów, jednak przecież także w Polsce można znaleźć godne uwagi tereny górskie. Zachwycające pięknem polskie szlaki były tematem wystąpienia Leszka Szczasnego, który gościł w naszej bibliotece 28 września.

Pan Leszek, raciborzanin, jest obieżyświatem z krwi i kości. Podróżuje niezależnie, za niewielkie pieniądze, unikając popularnych turystycznych tras; zjechał już sporą część Europy, część Azji, regularnie „włóczy” się po Polsce. Swoje podróże opisał w książce pt. „Świat na wyciągniecie ręki”, zrealizował też projekt fotograficzna - reportażowy „Polska na szóstkę”

I to właśnie o swoich polskich wyprawach Pan Leszek opowiedział w barcińskiej bibliotece. Dzięki niemu widzowie mieli okazję wyruszyć w niepowtarzalną wędrówkę przez polskie szlaki, w tym – oczywiście – górskie. Swoją gawędę podróżnik ilustrował licznymi fotografiami, wyświetlanymi w prezentacji multimedialnej. Mówił o ciekawych, jeszcze nieznanych tłumom miejscach, gdzie wciąż jest możliwość, by usiąść i poczuć klimat okolicy - od wybrzeży Bałtyku przez malutkie wioski Podlasia, po industrialne tereny Śląska.

Wiele miejsca Pan Leszek poświęcił polskim górom większym i mniejszym – szlakom Tatr, Karkonoszy, Beskidów, Bieszczad, Gór Stołowych, Pogórza Przemyskiego. Pokazał też mniej oczywiste „górskie” tereny - liczne na Śląsku hałdy górnicze, które przysypane śniegiem wyglądają niczym niewielkie góry.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo biblioteki barcinLogo biblioteki barcin