Maciej Piera siedzi w fotelu ustawionym na scenie i mówi do mikrofonu trzymanego w ręku, przed nim na stoliku znajduje się jego książka i laptop.

Jeśli mówić o górach, prędzej czy później rozmowa zejdzie na wypadki, które zdarzają się podczas wędrówek po szczytach. Niestety w górach, zarówno tych wysokich, jak i niższych, tragiczne sytuacje są codziennością; powodów ku temu można by mnożyć. Od niefrasobliwości, przez nadmierną ambicję, złą ocenę warunków pogodowych czy możliwości fizycznych, po zwyczajnego pecha – dzieje zdobywania gór pełne są opowieści o ludziach, którzy stracili zdrowie lub nawet życie.

Tematyce katastrof górskich swoją książkę pt. „Siła przetrwania. Największe górskie tragedie” poświęcił Maciej Piera, prowadzący popularny kanał na YouTube o nazwie „Szczytomaniak”. 5 października gościł on w barcińskiej bibliotece, gdzie opowiedział o wybranych wypadkach górskich.

Dzięki opowieści Pana Macieja trafiliśmy w góry Wielkiej Brytanii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Wysłuchaliśmy historii trzech wypraw, które niestety nie skończyły się pomyślnie; ich uczestnicy zginęli lub odnieśli obrażenia. Poznaliśmy okoliczności, które doprowadziły do smutnego końca, przebieg zdarzeń i akcji ratunkowych, analizie zostały poddane także przyczyny tragedii. W wypowiedzi dał się odczuć wielki szacunek Pana Macieja wobec ludzi gór, jak i pokora wobec potęgi natury, uosobiona w górskich szczytach.

Spotkanie zrealizowano w ramach zadania „Ku szczytom – o literaturze górskiej i nie tylko” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo biblioteki barcinLogo biblioteki barcin