Robert Robb Maciąg stoi przed publicznością i wypowiada się do mikrofonu.

W maju w barcińskiej bibliotece rozpoczęła się realizacja zadania „Ku szczytom – o literaturze górskiej i nie tylko”, podczas którego zapraszaliśmy naszych użytkowników na spotkania z ciekawymi ludźmi – podróżnikami, wspinaczami, autorami książek. Każde z wydarzeń przyniosło fascynującą opowieść o dalekich krajach, mieszkających tam ludziach, wznoszących się do nieba szczytach; opowieść, która zostaje w sercu i pamięci. 26 października odbyło ostatnie (niestety) wydarzenie w ramach zadania.

Naszym gościem tego dnia był podróżnik, fotograf, autor książek podróżniczych dla dzieci i dorosłych - Robert „Robb” Maciąg. Odwiedził on ponad 20 krajów, jednak w Barcinie opowiedział o swojej wyprawie rowerowej w Pamir, swoisty „koniec świata”.

Pamir jest łańcuchem górskim, wznoszącym się w najwyższym punkcie do 7495 m n.p.m. (szczyt Ismaila Samaniego), podzielonym między państwa: Tadżykistan, Chiny i Afganistan. W tym górzystym terenie, w odległych wioskach, mieszkają ludzie których jedynym łącznikiem ze światem jest tzw. Autostrada Pamirska; droga ta wbrew nazwie częściej przypomina polny trakt niż znane tam betonowe estakady. Piękno otaczających ludzkie osiedla górskich grani zapiera dech w piersiach, jednak ma to swoją cenę – mieszkańcy toczą nieustanną walkę o każdą piędź uprawnej ziemi.

Można by pomyśleć, że w tak surowych warunkach ciężko będzie o przyjazne nastawienie do podróżnika; Pan Robert udowodnił, że nic bardziej mylnego. Na każdym kroku on i jego towarzyszka podróży napotykali ludzi, którzy pomimo że sami posiadali niewiele, wyciągali do nich pomocną dłoń - goszcząc ich, karmiąc, naprawiając rowery. W opowieści podróżnika Pamir to nieprzyjazna kraina, pełna przyjaznych ludzi. Kolejny dowód na to, że "świat pełen jest dobrych ludzi”, w co głęboko wierzy Pan Robert.

Po zakończeniu opowieści naszego gościa, zilustrowanej wieloma zdjęciami, nadszedł czas na jeszcze jedno wydarzenie: ogłoszenie reaktywacji Klubu Podróżujących Rodzin. Jest to cykl spotkań, podczas których użytkownicy biblioteki inspirują się wzajemnie do organizowania własnych wypraw oraz dzielą się relacjami z odbytych już podróży. Klub został zawieszony na czas pandemii, teraz jednak wraca do kalendarza biblioteki. Pierwsze spotkania są już zaplanowane; uchylając rąbka tajemnicy możemy powiedzieć, że podczas jednej z pierwszych wypraw klubu „wybierzemy się” do Norwegii.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo biblioteki barcinLogo biblioteki barcin